Piękno szachowego świata na przykładzie średniowiecznego rękopisu Liber super ludum scacorum
Wystawy w bibliotece
W centrum naszej ekspozycji znajduje się "Liber super ludum scacorum" – fascynujący traktat moralizujący, który powstał pod koniec XIII wieku w Genui. Autor, dominikanin Jakub de Cessolis, w swoim dziele łączy zasady gry w szachy z naukami o cnotach, przedstawiając społeczną hierarchię przełomu XIII i XIV wieku. Pięć figur szachowych oraz osiem pionków symbolizują różne stany i grupy zawodowe ówczesnego społeczeństwa, z wyjątkiem duchowieństwa.
Na wystawie zaprezentowany jest średniowieczny rękopis (zdigitalizowany), który nie tylko objaśnia zasady gry, ale także stanowi cenny dokument społeczny. O jego popularności świadczy ponad 200 zachowanych egzemplarzy, w tym 70 iluminowanych. Mamy zaszczyt pokazać Państwu jeden z cenniejszych, zdobiony egzemplarz, który powstał w I połowie XV wieku na Śląsku.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy, aby zgłębić, jak szachy inspirowały myślenie o moralności i społeczeństwie w średniowieczu. Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy Biblioteki.