Przejdź do treści

Święto Uniwersytetu

Z okazji święta Uniwersytetu Wrocławskiego pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim członkom naszej społeczności akademickiej. Dziś, w ten wyjątkowy dzień, wspominamy powojenne początki naszej uczelni i jej bogatą historię.

Święto Uniwersytetu Wrocławskiego przypada na dzień 15 listopada. Jest to data niezwykle symboliczna dla naszej Uczelni i naszego miasta. W tym dniu Uniwersytet zainaugurował pierwszy powojenny rok akademicki 1945/1946 wykładem prof. Ludwika Hirszfelda, jednego z najwybitniejszych uczonych swoich czasów, znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie immunologii i mikrobiologii. Pierwszym rektorem Uczelni został Profesor Stanisław Kulczyński. Wydarzenie to zapoczątkowało działalność Uniwersytetu w zupełnie nowych warunkach, z nową kadrą naukową i z nowym duchem. Był to pierwszy krok na długiej drodze do odbudowy Wrocławia jako ważnego ośrodka akademickiego i naukowego.

Ta data była ważna również dla przedwojennych tradycji Wrocławia, gdyż 15 listopada 1702 roku miała miejsce inauguracja roku akademickiego pierwszej wyższej uczelni wrocławskiej, czyli Akademii Leopoldyńskiej, powołanej przez cesarza Leopolda I. Nowy, powojenny Uniwersytet Wrocławski łączył więc współczesność z tradycjami akademickimi miasta sięgającymi XVIII w., a z drugiej strony ze spuścizną lwowskich uczelni – Politechniki i Uniwersytetu im. Jana Kazimierza, skąd przybyła większość kadry naukowej.

To święto jest nie tylko hołdem dla przeszłości, ale również okazją do docenienia naszej wspólnej pracy, osiągnięć naukowych oraz zaangażowania studentów, profesorów i pracowników administracyjnych. Jesteśmy dumni z dorobku naszego Uniwersytetu, który od lat przyczynia się do rozwoju nauki, kultury i edukacji w Polsce oraz poza jej granicami.

Niech dzisiejsze Święto będzie dla nas wszystkich momentem refleksji, wdzięczności oraz inspiracją do dalszej pracy na rzecz rozwoju naszej Alma Mater. Wspólnie budujmy przyszłość opartą na wiedzy, współpracy i nieustającej pasji do odkrywania.

W związku ze Świętem Uniwersytetu Wrocławskiego Oddział Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu przygotował wyjątkową serię sitodruków autorstwa Gabriela Kamińskiego i Wojciecha Górki (sygn. Inw. graf. 10996-11001). To przedstawienia niezwykłych interpretacji charakterystycznych elementów architektonicznych Uczelni oraz jej otoczenia.

Prace wykonane w technice sitodruku ukazują gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, słynną Aulę Leopoldina, alegoryczne detale architektoniczne wewnątrz budynków oraz stylizowany fragment sklepienia z malarstwem iluzjonistycznym wykonanym przez Johanna Christopha Handkego. Każdy sitodruk jest unikalną kompozycją, która w niecodzienny sposób przedstawia znane obiekty i miejsca związane z Uczelnią.

Sitodruki charakteryzują się bogactwem detali oraz subtelnymi grami barw i świateł, co nadaje im wyjątkowy charakter. Zazwyczaj dwubarwne lub trójbarwne, z wykorzystaniem bieli tła, prace te stanowią prawdziwe arcydzieła sztuki graficznej.

Artyści przedstawili również Plac Uniwersytecki wraz z rzeźbą szermierza, które stały się symbolami Wrocławia. Te niezwykłe interpretacje miejsc, które od lat kojarzą się ze studiami i nauką, stanowią hołd dla Uczelni oraz jej historii.

Dzieła Gabriela Kamińskiego i Wojciecha Górki to wyjątkowa okazja do podziwiania artystycznych interpretacji znanych obiektów Uniwersytetu Wrocławskiego. Stanowią one również element świętowania bogatej tradycji i dziedzictwa Uczelni, które od lat przyciąga studentów i pracowników z całego kraju oraz z zagranicy.

Z okazji święta Uniwersytetu chcemy podkreślić także wyjątkowe znaczenie godła państwowego z Gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej Jana Kazimierza we Lwowie, które jest symbolem naszej historii i dziedzictwa. Przez dekady, odkąd trafiło do Wrocławia po długiej drodze ze Lwowa, godło to było świadkiem przemian i historyczno-politycznych zawirowań. Po raz pierwszy zawisło z dumą na murach Biblioteki w 1945 roku, symbolizując odrodzenie polskiej nauki i kultury. Choć później z przyczyn formalnych musiało zostać zdjęte, dzięki trosce i opiece ludzi takich jak Jan Wageman i Edward Pomarański, zachowało się do czasów współczesnych.

W 1990 roku godło powróciło na swoje miejsce, do Czytelni Głównej w budynku Biblioteki przy ul. Karola Szajnochy 7/9. W roku 2019, wraz z przeprowadzką ostatnich voluminów  książek, z budynku przy Szajnochy godło zostało przewiezione do nowego gmachu Biblioteki przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.  Dziś zobaczyć je można  w Czytelni Głównej na poziomie nr 3.  Jego obecność w tym miejscu przypomina nam wszystkim o sile tradycji, o historii, która nas kształtuje oraz o ludziach, którzy dbali o to, by te polskie symbole przetrwały i łączył nas jako wspólnotę.

W tym szczególnym dniu życzymy całej społeczności akademickiej, aby czerpała inspirację z naszej bogatej historii i z odwagą patrzyła w przyszłość, budując kolejne rozdziały tradycji Uniwersytetu.

 

Autorki tekstu: Marta Lange, Anna Szczotka-Sobiecka, Biblioteka Uniwersytecka.