Przejdź do treści

Konferencje naukowe

Targi Dziedzictwo - Wiosenna Edycja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Targi Dziedzictwo - Wiosenna Edycja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu
20-21 marca 2025

Zapraszamy na wyjątkowe Targi Dziedzictwo 2025 – Wiosenna Edycja, które odbędą się w murach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, współorganizatora wydarzenia.
To dwa dni pełne inspiracji, w trakcie których nie tylko spotkacie wystawców, ale także będziecie mogli uczestniczyć w pasjonującej konferencji poświęconej dziedzictwu kulturowemu, sztuce oraz ochronie tradycji.

Targom towarzyszyć będzie konferencja naukowa

Konferencja Przekraczając granice – interdyscyplinarność i współpraca w badaniach, ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego odbędzie się w dniach 21–22 marca 2025 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, jako wydarzenie towarzyszące Targom Dziedzictwa. Jej celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń między badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji sektora GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), a także organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi.
Podczas konferencji zostanie podjęta próba oceny znaczenia interdyscyplinarności i współpracy w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań związanych z badaniami, ochroną i popularyzacją dziedzictwa kulturowego. Szczególny nacisk zostanie położony na efektywne współdziałanie instytucji naukowych, publicznych i prywatnych w celu optymalizacji działań na rzecz dziedzictwa kulturowego.
Wydarzenie będzie okazją do dyskusji na temat organizacji współpracy, wykorzystania nowych technologii oraz podejmowania inicjatyw umożliwiających optymalizację kosztów i realizację wspólnych projektów. Będzie również przestrzenią do prezentacji dobrych praktyk, wymiany wiedzy eksperckiej oraz nawiązywania współpracy międzysektorowej.
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach praktycznych oraz dyskusjach panelowych poświęconych przyszłości dziedzictwa kulturowego w kontekście wyzwań technologicznych, organizacyjnych i społecznych.

Termin: 21-22 marca 2025
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Panele tematyczne konferencji:

  1. Interdyscyplinarne badania nad dziedzictwem kulturowym

Panel poświęcony najnowszym trendom i osiągnięciom w badaniach nad dziedzictwem kulturowym. Prelegenci przedstawią metody badawcze łączące różne dziedziny nauki, takie jak historia, archeologia, antropologia czy informatyka, fizyka, chemia oraz omówią, jak te podejścia przyczyniają się do pogłębiania wiedzy i ochrony dziedzictwa. Szczególną uwagę zwrócimy na współpracę międzynarodową oraz znaczenie innowacyjnych technologii w badaniach.

  1. Dokumentacja dziedzictwa – narzędzia, wyzwania i praktyki

Panel skoncentruje się na znaczeniu dokumentacji w ochronie dziedzictwa kulturowego, obejmując takie zagadnienia jak dokumentacja konserwatorska, cyfrowe bazy danych, fotogrametria oraz standaryzacja procesów. Prelegenci omówią wyzwania związane z prawnymi, technologicznymi i finansowymi aspektami dokumentowania zabytków, a także zaprezentują przykłady dobrych praktyk w tej dziedzinie.

  1. Technologie cyfrowe w ochronie i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego

Panel poświęcony będzie wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesach ochrony i digitalizacji dziedzictwa. Omówione zostaną innowacyjne narzędzia, które umożliwiają zarówno zabezpieczanie, jak i szerokie udostępnianie zasobów dziedzictwa w środowisku cyfrowym. Dyskusja obejmie również kwestie związane z interoperacyjnością danych oraz dostępnością dla różnych grup odbiorców.

  1. Promocja dziedzictwa kulturowego – od lokalnych inicjatyw do globalnych kampanii

Panel skupi się na strategiach promocji dziedzictwa kulturowego, uwzględniając działania na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Uczestnicy omówią, jak angażować społeczności lokalne, rozwijać ofertę edukacyjną i popularyzować dziedzictwo z wykorzystaniem mediów cyfrowych, platform społecznościowych oraz nowych technologii. W ramach panelu zostaną zaprezentowane przykłady udanych kampanii i inicjatyw promocyjnych.

Interdyscyplinarna konferencja naukowa Od Kaspra Elyana do cyberprzestrzeni. 550-lecie druku w języku polskim - listopad 2025 Wrocław

W tym roku przypada 550. rocznica wydania we Wrocławiu łacińskiej księgi Statuta synodalia Wratislaviensia (Statuty synodalne biskupów wrocławskich), zawierającej pierwsze w historii druki tekstów w języku polskim, a konkretnie najważniejszych modlitw chrześcijańskich – Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga. Druki Elyana stanowią unikatowy symbol włączenia polszczyzny w system innowacyjnej technologii komunikacyjnej ówczesnej Europy i świata. Mają także niezaprzeczalnie ogromne znaczenie dla językoznawstwa diachronicznego, dziejów drukarstwa, teologii oraz historii Polski i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego.

Z tej okazji Uniwersytet Wrocławski, Biblioteka Uniwersytecka i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu organizują interdyscyplinarną konferencję Od Kaspra Elyana do cyberprzestrzeni. 550-lecie druku w języku polskim, która powinna stać się okazją do naukowej refleksji nad historią słowa drukowanego na Śląsku i w Polsce, ujmowanego w szerokim kontekście kulturowym, historycznym i lingwistycznym.

Termin: 26-28 listopada 2025
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

Strona WWW:https://phc.uni.wroc.pl/elyan550/