Wrocławskie książki w sieci
Tomasz Wysocki: Wrocławskie książki w sieci. Gazeta Wyborcza Wrocław z dn. 20.12.2006
Wrocławskie książki w sieci / Tomasz Wysocki // Gaz. Wybor. – 2006 nr 296 wyd. Wrw s. 3
Dziesięć uczelni z Wrocławia chce stworzyć Dolnośląską Bibliotekę Cyfrową. Dziś podpiszą umowę o powołaniu konsorcjum, które ma dla niej zdobywać pieniądze.
Niemal wszystkie szkoły wyższe chcą stworzyć DBC, ale do projektu nie przyłącza się Uniwersytet, który już ma swoją bibliotekę on-line.
Na pomysł udostępniania zbiorów bibliotecznych w internecie wpadli półtora roku temu prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej, i Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Do powołanej przez nich Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej z czasem dołączyły AWF, Uniwersyt Ekonomiczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Dziś w ich internetowej bibliotece jest 350 starodruków, rękopisów, książek.
Nieco później Uniwersytet Wrocławski zaczął budować swoją Bibliotekę Cyfrową UWr. Dotąd z jego zasobów bibliotecznych do sieci trafiło 6,5 tys. pozycji, z których w okresie rocznego testu skorzystało 850 tys. osób.
Na dzisiaj planowane jest podpisanie porozumienia wszystkich publicznych wrocławskich uczelni o rozbudowie DBC. Przystąpienie do konsorcjum potwierdziły: Papieski Wydział Teologiczny, szkoły artystyczne, Akademia Medyczna oraz Wyższa Szkoła Oficerska. Zabrakło tylko uniwersytetu.
Małgorzata Porada-Labuda, rzecznik UWr: - Uniwersytet Wrocławski popiera szeroką współpracę na rzecz tworzenia regionalnej biblioteki cyfrowej, ale nie jesteśmy gotowi do podpisania umowy. Ten pomysł nie był poprzedzony dyskusją w środowisku. Dokument zaproponowany przez politechnikę jest niejasny. A co najważniejsze, decyzje o przystąpieniu naszej uczelni do jakiegokolwiek konsorcjum muszą być zatwierdzone przez senat.
Wczoraj Dobrosława Platt, zastępca dyrektora Ossolineum, nie potwierdziła decyzji o ostatecznym przystąpieniu do DBC: - Musimy przedyskutować zasady działania. Nie ma mowy o żadnej rywalizacji między Biblioteką Uniwersytecką a DBC. Chodzi o stworzenie mocnej, regionalnej bibliotecznej platformy cyfrowej.
- Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa nie będzie przypisana do żadnej uczelni - podkreśla Henryk Szarski, dyrektor biblioteki Politechniki. I dodaje: - Jestem przekonany, że prędzej czy później połączymy siły.
Tomasz Wysocki