Przejdź do treści

Salonik Kulturalny Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Najpiękniejsze historie pisze się wspólnie,
pozwólcie, że my napiszemy swoją razem z Wami ...


Zainspirowani XIX-wiecznymi i późniejszymi salonami towarzyskimi, które miały bardzo różnorodny charakter: społeczny, polityczny, ale także kulturalny, stworzyliśmy Salonik Kulturalny Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Salonik powstał z myślą o tym, by połączyć przeszłość z teraźniejszością, by stworzyć miejsce spotkań ludzi pełnych pasji, talentów i historii, które pragną być opowiedziane, wyśpiewane, zatańczone. Przeszłość zaszyta jest w pięknych, odrestaurowanych meblach, które do Saloniku trafiły z dawnych siedzib Biblioteki Uniwersyteckiej i pamiętają przedwojenne czasy. A teraźniejszość? Teraźniejszość to wszyscy my, którzy piszemy nowe historie każdego dnia.

Salonik

Salonik otworzył swoje drzwi dla gości w październiku 2021 roku, kiedy Pan Profesor Jan Miodek w przepięknej aranżacji muzycznej, tuż przed listopadowymi zaduszkami, czytał fragmenty Dziadów Adama Mickiewicza. I tak oto rozpoczęła się historia działalności Saloniku. Zapraszamy do śledzenia Kalendarium bieżących wydarzeń w Saloniku oraz do przejrzenia jego zdarzeń archiwalnych i sprawdzenia kto w nim gościł oraz co się w nim odbywało.

Archiwum wydarzeń w Saloniku Kulturalnym

Styczeń 2025

  • 27 stycznia 2025 roku odbyła się premiera autorskiego spektaklu – Opowieści spod milczącego drzewa – w którym głos zabrały zabawki zatroskane o losy naszego wspólnego świata!

Każda historia przekazywała inną perspektywę, inny sposób postrzegania rzeczywistości oraz inny sposób komunikacji – a majaczącym w oddali celem było przede wszystkim wspólne porozumienie, próba wzajemnego wysłuchania swoich potrzeb. Odbiorcy mieli okazję przejść przez całe spektrum emocji od łez przez gniew aż po śmiech i radość.

Dziękujemy także całemu Zespołowi Nomen Omen w składzie:
Scenariusz i reżyseria: Bruno Dębicki, Adi Buczyński, Jakub Jankowski;
Przygotowanie wokalne: Stanisław Roguż;
Aranżacja muzyczna: Alicja Łaska, Stanisław Roguż, Maciej Pieprzowski;
Pianino: Maciej Pieprzowski, Stanisław Roguż;
Skrzypce: Alicja Łaska;
Scenografia: Katarzyna Paterek;
Zdjęcia: Edyta Bolek, Dominika Mulewicz;
Realizacja dźwięku: Szymon Lazar;
Aktorki i aktorzy: Małgorzata Pelak, Natalia Majewska, Julia Sułkowska, Weronika Szenhofer, Zuzanna Zmyślona, Katarzyna Paterek, Wiktoria Łysy, Anna Wac, Joanna Kopacz, Gabriela Zakrzewska, Alicja Łaska, Magdalena Kurowska, Patryk Durlej, Kacper Górak, Adi Buczyński, Bruno Dębicki, Maciej Pieprzowski, Stanisław Roguż, Jakub Jankowski, Jakub Merta.

Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025
Styczeń 2025

Październik 2024

  • Niderlandystyczne Sympozjum „Hoffmann von Fallersleben: 200 lat (średniowiecznej) niderlandystyki we Wrocławiu”

25 października 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Niderlandystyczne pod tytułem Hoffmann von Fallersleben: 200 jaar (medio)neerlandistiek in Vratislavia; Hoffmann von Fallersleben: 200 lat (średniowiecznej) niderlandystyki we Wrocławiu. Sympozjum to, zorganizowane przez Zakład Dawnej Literatury Niderlandzkiej Katedry Filologii Niderlandzkiej UWr pod kierownictwem prof. Stefana Kiedronia, zgromadziło w Saloniku Kulturalnym oraz w Czytelni Zbiorów Specjalnych BUWr grono badaczy literatury i kultury niderlandzkiej dawnych epok.

Okazją była inauguracja jesienią 1824 roku nowych studiów: filologii niderlandzkiej. Ten moment sprzed 200 lat można traktować jako początek studiów niderlandzkich we Wrocławiu. Ich twórcą był przybyły rok wcześniej do Wrocławia August Heinrich Hoffmann von Fallersleben (1798-1874), kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej „Na Piasku”, późniejszy profesor wrocławskiej Almae Matris, usunięty w 1842 r. ze stanowiska przez władze pruskie za swoją liberalną postawę.

Hoffmann, znany dziś przede wszystkim jako autor słów hymnu niemieckiego, ale też wydawca piosenek dla dzieci oraz pieśni ludowych (również polskich), był romantycznym badaczem tekstów średniowiecznych, w tym zwłaszcza niderlandzkiej poezji z XIII-XVI ww. Śmiało można powiedzieć, że Hoffmann uratował od zapomnienia, poprzez swoje pionierskie prace realizowane we Wrocławiu (monumentalna 12-tomowa seria Horae Belgicae – Godziny Niderlandzkie; tom pierwszy: Vratislavia MDCCCXXX), spuściznę literacką średniowiecznej Brabancji, Flandrii i Holandii. Uratował dla dzisiejszych historyków tej literatury nie tylko w Holandii czy Flandrii; niderlandyści wrocławscy kontynuują jego tradycję.

Sympozjum otworzyli prodziekan Wydziału Neofilologii UWr prof. Wojciech Drąg, wiceszefowa niderlandystyki wrocławskiej dr hab. Bożena Czarnecka oraz wicedyrektor BUWr dr Monika Górska. Referenci (prof. Ton van Kalmthout z Królewskiej Niderlandzkiej Akademii Nauk w Amsterdamie i Uniwersytetu Lejdejskiego, prof. Wilken Engelbrecht z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i KUL-u), dr Hans Beelen z Uniwersytetu w Oldenburgu, dr Mariusz Dzieweczyński z UWr oraz doktorant Jan Załęcki i magistrantka Julia Iwanow z UWr) przedstawiali teksty i konteksty działalności Hoffmanna. A wśród nich: jego lata wrocławskie (1823-1843), jego kontakty z pionierami (od początku XIX w.) niderlandystyki w Holandii i Belgii, środkowoeuropejską recepcję jego działalności, a także współczesne XXI-wieczne konteksty jego badań mediewistycznych.

Ukoronowaniem sympozjum była wizyta w Czytelni Zbiorów Specjalnych BUWr, gdzie dr Antoine Haaker z Oddziału Rękopisów BUWr i dr Małgorzata Dowlaszewicz z KFN UWr zaprezentowali uczestnikom sympozjum ‘Manuscripta Neerlandica Hoffmanniana in Vratislavia’ (w tym unikalny XIII-wieczny pergamin z kontynuacją dzieła Jacoba Van Maerlanta Spieghel Historiael, Zwierciadło Historii), a także oryginalne niderlandystyczne publikacje Hoffmannowe wydane we Wrocławiu.

Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024
Październik 2024

Czerwiec 2024

  • 14 czerwca w Saloniku Kulturalnym BUWr otworzyliśmy Festiwal Moc Słowa: wystawy-wycieczki-warsztaty.
  • Festiwal jest wspólną inicjatywą oraz owocem współpracy wrocławskich, nadodrzańskich instytucji:

    • Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
    • Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
    • Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    • Muzeum Książąt Lubomirskich
    • Parafii NMP na Piasku we Wrocławiu
    • Archidiecezji Wrocławskiej

    Podczas wydarzenia w BUWr mieliśmy okazję zgłębić temat zmian geopolitycznych na podstawie najcenniejszych zbiorów kartograficznych przechowywanych w BUWr i wysłuchać wykładu dra Dariusza Przybytka z Oddziału Zbiorów Kartograficznych pt. "Trwałość porządku w kartografii".
    Uczestnicy mieli również szansę zobaczyć profesjonalny sprzęt do digitalizacji zbiorów oraz poznać możliwości wykorzystania obiektów dziedzictwa kulturowego w formie cyfrowej. Warsztaty z zakresu procesów digitalizacji poprowadziła pani Zofia Ważna z Pracowni reprografii i Digitalizacji BUWr.
    Zarówno podczas wykładu, jak i warsztatów aktywnie dyskutowano na temat metod utrwalania rzeczy zmiennych i wydobywania z nich najcenniejszych treści.
    Otwarto również wystawę poświęconą Księdze Henrykowskiej zatytułowaną "Życzliwość na poziomie światowym".
    Dziękujemy wszystkim Gościom i Uczestnikom za ten wspaniały i pełen emocji dzień. Zapraszam do wędrówek nadodrzańskim szlakiem i do odwiedzania instytucji. Zgromadzone w nich niesamowite skarby chcą dziś być odkrywane na nowo!
    Nasze instytucje łączy: rzeka Odra, mosty: Pokoju-Piaskowy-Tumski, historia, troska o dziedzictwo kulturowe, kreatywność, kultura pokoju.

    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024
    Czerwiec 2024

    Maj 2024

  • 22 kwietnia 2024r. w Saloniku Kulturalnym BUWr mieliśmy przyjemność gościć pana Profesora Karola Zielińskiego z Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Spotkanie autorskie pt. „Pieśniarz opowieści i jego publiczność, czyli ile razy umiera Achilles” odbyło się w naszym Saloniku Kulturalnym BUWr. Profesor Zieliński, autor książki „The Iliad and the Oral Epic Tradition”, wydanej w 2023 roku przez Harvard University Press, podzielił się z nami swoją ogromną wiedzą o tradycji oralnej, o funkcjonowaniu przekazów ustnych z antropologicznego punktu widzenia. Rozmowę moderował pan Jędrzej Soliński, filolog klasyczny, literaturoznawca i rusycysta.
    Serdecznie dziękujemy panu prof. Stefanowi Kiedroniowi, Prorektorowi ds. Finansów i Rozwoju, oraz prof. Indirze Dzagania, Head of International Relations and International Communications Department at Sokhumi State University in Tbilisi, za uświetnienie swoją obecnością tego wydarzenia.
    Podziękowania kierujemy również do wszystkich naszych miłych gości za liczne przybycie i aktywny udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Wasza obecność i zaangażowanie uczyniły ten wieczór wyjątkowym!

    Maj 2024
    Maj 2024
    Maj 2024
    Maj 2024
    Maj 2024
    Maj 2024

    Kwiecień 2024

  • 10 kwietnia 2024r. w Saloniku Kulturalnym BUWr, odbył się premierowy koncert studenckiego zespołu artystyczno-teatralnego Nomen Omen, pt.: "Szczęście przychodzi kiedy chce". Mogliśmy posłuchać przepięknych utworów, znanych wykonawców, autorów tekstów jednak w zupełnie nowych aranżacjach.
  • Były to miedzy innymi utwory:

    • 24 smutki Słowa – Jan Brzechwa, Muzyka – Grzegorz Turnau
    • Och życie, kocham Cię nad życie Słowa – Wojciech Młynarski, Muzyka – Włodzimierz Korcz
    • Pogoda na szczęście Słowa – Agnieszka Osiecka, Muzyka – Seweryn Krajewski
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024
    Kwiecień 2024

    Grudzień 2023

  • Przyjęcie cennego daru dla Saloniku Kulturalnego od pani Joanny Janickiej, rodzinnej pamiątki z okresu Powstania Styczniowego – porcelanowego serwis kawowego marki Ćmielów.
  • Grudzień 2023

    Listopad 2023

  • Antologia poezji tureckiej z czasów Sulejmana Wspaniałego wraca do BUWr - uroczyste przekazanie odzyskanego obiektu – rękopisu M 1538 Bibliotece Uniwersyteckiej przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: pana Tomasz Śliwińskiego z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN oraz panią Elżbietę Rogowską.
  • Listopad 2023
    Listopad 2023
    Listopad 2023

  • Wernisaż Wystawy Fotograficznej Społeczności Uniwersytetu Wrocławskiego „OPEN CALL”, zorganizowanej przez teatr Studencki UWr „NOMEN OMEN”.
  • Listopad 2023
    Listopad 2023
    Listopad 2023
    Listopad 2023
    Listopad 2023
    Listopad 2023

    Październik 2023

  • "Wrocław na dawnej pocztówce" – spotkanie autorskie z pasjonatami wrocławskiej komunikacji tramwajowej: panem Tomasz Sielickim i Mariuszem Kotkowskim.
    Mini wystawa oryginalnych wrocławskich pocztówek oraz zdjęć, pochodzących z kolekcji zbiorów graficznych BUWr.
    Moderator spotkania – pan Witold Koterla, Oddział Gromadzenia Zbiorów BUWr.
  • Październik 2023
    Październik 2023
    Październik 2023
    Październik 2023
    Październik 2023
    Październik 2023

    Kwiecień 2023

  • "Koncert muzyki fantastycznej" – koncert przygotowany i wykonany przez Teatr Studencki UWr „NOMEN OMEN”.
  • Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023
    Kwiecień 2023

    Marzec 2023

  • "Cyceron wraca do BUWr" – odzyskany, średniowieczny manuskrypt Marka Tylliusza przekazany Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
    Więcej wiadomości i zdjęć można zobaczyć pod linkiem.
  • Marzec 2023
    Marzec 2023
    Marzec 2023

    Luty 2023

  • "Obrazy miłości" – spektakl muzyczny przygotowany i wykonany przez teatr Studencki UWr „NOMEN OMEN”.
  • Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023
    Luty 2023

    Listopad 2022

  • "Tradycje, obyczaje oraz kultura Świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni lat" – nagranie świątecznego spotkania, którego goście opowiadali o tradycjach, kulturze i obyczajach Świąt Bożego Narodzenia i ich postrzeganiu na przestrzeni lat
    W nagrani udział wzięli: pani profesor Urszula Glensk (UWr), pani Agnieszka Szepetiuk-Barańska (Muzeum Etnograficzne, Wrocław), pan profesor Paweł Klint (UWr) oraz pan profesor Krzysztof Migała (UWr).
    Nagranie można znaleźć pod linkiem, a zdjęcia można zobaczyć pod linkiem.
  • Listopad 2022
    Listopad 2022
    Listopad 2022

    Czerwiec 2022

  • Spotkanie autorskie z pisarzem fantasy, science fiction oraz tłumaczem rosyjskiej fantastyki -panem Eugeniuszem Dębskim.
  • Czerwiec 2022
    Czerwiec 2022
    Czerwiec 2022

    Październik 2021

  • "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…., co będzie, co to będzie…?"
    "Zaduszki w Saloniku Kulturalnym BUWr" – Profesor Jan Miodek czyta Dziady w Saloniku Kulturalnym Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu dla zaproszonych gości.
    Nagranie można znaleźć pod linkiem, a zdjęcia można zobaczyć pod linkiem.
  • Październik 2021
    Październik 2021
    Październik 2021
    Październik 2021
    Październik 2021
    Październik 2021