Odrestaurowany portal Biblioteki Uniwersyteckiej Na Piasku
Uroczyste otwarcie portalu głównego Biblioteki Uniwersyteckiej Na Piasku
14 listopada 2013 r. miało miejsce uroczyste otwarcie odrestaurowanego portalu głównego Biblioteki Uniwersyteckiej Na Piasku przy ul. Św. Jadwigi 3/4. Prace renowacyjne i konserwatorskie portalu trwały od maja do końca września 2013 roku i przeprowadzone zostały dzięki staraniom prof. dr dr h.c. Rudolfa Lenza z Marburga, a sfinansowane ze środków rządu Republiki Federacyjnej Niemiec, udzielonych za pośrednictwem pełnomocnika rządu niemieckiego ds. kultury i mediów - ministra Neumanna.
W uroczystości uczestniczyli prof. dr dr h.c. Rudolf Lenz - pomysłodawca i inicjator prac konserwatorskich, Konsul Generalny RFN we Wrocławiu dr Gottfried Zeitz, Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa wraz ze współpracownikami, JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marek Bojarski oraz Prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Adam Jezierski, pełnomocnik Rektora ds. konserwacji zabytków dr Łukasz Krzywka, ks. Piotr Wawrzynek z parafii NMP Na Piasku, wykonawcy projektu renowacji portalu reprezentowani przez konserwatora dzieł sztuki p. Jolantę Marosik, przedstawiciele Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa oraz Instytutu Filologii Germańskiej UWr, członkowie Rady Bibliotecznej, dyrekcja i pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej.
Przybyłych gości powitała dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Grażyna Piotrowicz. Aktu uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Rektor UWr prof. Marek Bojarskim, prof. Rudolf Lenz oraz Grażyna Piotrowicz. Ksiądz Piotr Wawrzynek z parafii NMP Na Piasku spełnił ceremonię poświęcenia statuy Matki Boskiej ustawionej na zwieńczeniu portalu.
Koordynator prac konserwatorskich prof. dr dr h.c. Rudolf Lenz przypomniał zebranym dzieje portalu oraz zwrócił uwagę na szczegóły architektoniczne zabytku. Barokowy portal z 1717 r. zwieńczony był rzeźbami Matki Boskiej z wieńcem z 12 gwiazd oraz dwóch putt, z których jedno trzymało w dłoni półksiężyc, a drugie – prawdopodobnie – tarczę słoneczną. Po kasatach klasztornych w 1811 r. i po zmianie funkcji obiektu z budynku klasztornego – na biblioteczny, portal został dodatkowo ozdobiony kartuszem z pruską koroną. Pod koniec II wojny światowej gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, wraz z portalem, został mocno uszkodzony. Poważnie uszkodzone zostały rzeźby i ich postumenty. Program prac konserwatorskich obejmował oczyszczenie i uzupełnienia kamienia, restaurację zwieńczenia portalu wraz z rekonstrukcją brakujących fragmentów i postaci, ich atrybutów oraz herbu i korony pruskiej. Wykonano także konserwację zabytkowych drzwi. W zakończeniu przemówienia prof. Rudolf Lenz podziękował wszystkim osobom, które angażowały się w dzieło odnowienia portalu, w szczególności – Annie Jezierskiej za pomoc w kwestiach historyczno-artystycznych oraz za pomoc w tłumaczeniach.
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Grażyna Piotrowicz, w imieniu własnym i władz rektorskich, złożyła na ręce profesora Rudolfa Lenza serdeczne podziękowania za osobiste zaangażowanie w projekt renowacji portalu. Podziękowała też wszystkim pozostałym osobom i instytucjom, które bezpośrednio lub pośrednio współpracowały przy realizacji tego przedsięwzięcia. Wyrażając wdzięczność Profesorowi za jego osobiste starania w przywrócenie historycznego kształtu portalu - poprosiła o przyjęcie skromnego daru: kopii trzech grafik Wernera, przedstawiających budynek klasztorny wraz z portalem - w różnych okresach jego historii.
Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa przypomniał gościom, że prof. Rudolf Lenz zdziałał bardzo wiele dla restauracji zabytków na całym Dolnym Śląsku i że lipcu 2013 r. wręczył Profesorowi Krzyż Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie to przyznawane jest za wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.
Na aspekt współpracy polsko-niemieckiej wyrażający się w staraniach prof. Lenza, dotyczących ochrony zabytków kultury śląskiej zwrócił także uwagę w swym wystąpieniu Konsul Generalny RFN we Wrocławiu dr Gottfried Zeitz.
Z kolei prof. Adam Jegierski, zabierając głos, przywołał wspomnienie roku 2007, kiedy to dzięki inicjatywie organizacyjnej prof. Lenza Uniwersytet uzyskał 50 tys. euro na naprawę dachu Biblioteki Na Piasku zerwanego na skutek huraganu Cyryl.
Dzieje gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, jej zbiorów i oraz prac służących ich konserwacji i ochronie przedstawiono na okolicznościowej wystawie planszowej „Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu dawniej i dziś”, przygotowanej na tę uroczystość. Ponadto na dwóch planszach zilustrowano dzieje portalu oraz proces jego renowacji. Jedną z tablic poświęcono przedstawieniu biografii profesora Rudolfa Lenza, jego zainteresowań naukowych oraz jego różnorodnych inicjatyw dotyczących zachowania i ochrony zabytków dziedzictwa kulturowego Śląska i Wrocławia.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście przy lampce wina dyskutowali o przyszłości budynku Biblioteki przy ul. Św. Jadwigi 3/4 oraz o planach przeprowadzki zbiorów do nowego gmachu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.
[2013-11-25]