Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)
Informacje ogólne
Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych) mieści się na poziomie 2 budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.
Adres do korespondencji
Biblioteka Uniwersytecka
Oddział Udostępniania Zbiorów
Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)
ul. F. Joliot-Curie 12
50-383 Wrocław
tel.: 71 346 31 22
e-mail: sc.bu[w]uwr.edu.pl
Godziny otwarcia:
październik - czerwiec poniedziałek - piątek: 8:00 - 19:00 sobota: 9:00 - 14:00 |
lipiec, wrzesień poniedziałek, czwartek: 12:00 - 19:00 wtorek, środa, piątek: 9:00 - 15:00 |
sierpień Czytelnia jest zamknięta |
Zasady i warunki korzystania z czytelni określa regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, rozdział II Udostępnianie zbiorów w czytelniach.
I. Profil zbiorów w Czytelni Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)
W Czytelni udostępniane są czasopisma gromadzone zgodnie z zakresem dyscyplin wiedzy reprezentowanych na Uniwersytecie Wrocławskim, ze szczególnym uwzględnieniem czasopism: humanistycznych, politologicznych, prawniczych i ekonomicznych, a także - dzienniki ogólnopolskie.
Uwaga: W Czytelni nie są gromadzone obcojęzyczne czasopisma specjalistyczne. Gromadzeniem i udostępnianiem tego typu tytułów zajmują się biblioteki specjalistyczne Uniwersytetu Wrocławskiego.
II. Zasady korzystania
-
Kto może korzystać z Czytelni
-
osoby pełnoletnie posiadające aktualną kartę biblioteczną,
-
uczniowie szkół średnich – po uzyskaniu zgody Dyrektora BUWr.
-
-
Zasady obowiązujące użytkowników Czytelni:
-
pozostawienie w szatni odzieży wierzchniej, parasoli, teczek, plecaków, toreb, pokrowców na laptopy itp.,
-
pozostawienie u dyżurnego bibliotekarza dokumentu uprawniającego do korzystania z Czytelni tj. aktualnej karty bibliotecznej oraz okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem,
-
czytelne wpisanie się do księgi odwiedzin, zachowanie ciszy, zakaz używania telefonów do prowadzenia rozmów, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków, napojów oraz palenia.
Uwaga: pracownicy ochrony mają prawo wyprosić z budynku Biblioteki użytkownika, który swoim zachowaniem łamie zapisy Regulaminu udostępniania zbiorów BUWr lub narusza ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego.
Uwaga: Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie mienie prywatne pozostawione przez użytkowników bez nadzoru.
-
-
Materiały biblioteczne udostępniane w Czytelni Czasopism Bieżących (i Archiwalnych):
-
materiały biblioteczne z księgozbioru podręcznego Czytelni,
-
samoistne i niesamoistne dodatki do czasopism i gazet bieżących (CD, DVD, itp.) są udostępniane przez bibliotekarza. Po wykorzystaniu użytkownik ma obowiązek oddać je bibliotekarzowi w nienaruszonym stanie,
-
dyżurny bibliotekarz udostępnia na życzenie użytkownika słuchawki, które mogą być wykorzystywane przy odtwarzaniu CD lub DVD gromadzonych w Czytelni oraz przez osoby niepełnosprawne do obsługi oprogramowania komputerowego,
-
bieżące czasopisma krajowe, bieżące czasopisma zagraniczne, czasopisma i gazety przechowywane w magazynach Biblioteki, czasopisma w formie mikrofilmów,
-
w Czytelni można korzystać także z materiałów własnych. Należy zapisać je na kartce i zgłosić dyżurującemu bibliotekarzowi.
Uwaga: Korzystanie z czasopism bieżących zgromadzonych w Czytelni odbywa się na zasadzie wolnego dostępu do półek. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych należy oddać je dyżurnemu bibliotekarzowi. Ze zbiorów udostępnianych w Czytelni korzystać można tylko na miejscu.
-
-
Zamawianie zbiorów magazynowych do Czytelni
-
zamówienia na materiały biblioteczne składa się drogą elektroniczną poprzez katalog on-line oraz katalogi zdigitalizowane Biblioteki,
-
ze zbiorów można zamówić jednorazowo: 5 wol. czasopism,
-
w przypadku wykorzystania przez użytkownika limitu udostępnień, zamówienia na kolejne woluminy mogą być składane dopiero po zwrocie wszystkich lub części woluminów, z których użytkownik korzystał,
-
Użytkownik jest zobowiązany do korzystania z udostępnionych mu materiałów bibliotecznych wyłącznie na miejscu w Czytelni oraz do ich zwrotu niezmienionym stanie.
Uwaga:
Realizacja zamówień magazynowych – do 60 minut przed zamknięciem Czytelni (zamówienia złożone później realizowane są następnego dnia).
Czas oczekiwania na realizację zamówień wynosi ok. 45 minut, może jednak ulec wydłużeniu przy zwiększonej ilości zamówień.
-
-
Kopiowanie materiałów bibliotecznych w Czytelni
-
w Czytelni dostępna jest odpłatna usługa kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 roku,
-
użytkownicy mogą bezpłatnie wykonywać zdjęcia własnym aparatem (bez użycia lampy błyskowej), każdorazowo za zgodą dyżurnego bibliotekarza, z wyłączeniem zbiorów w złym stanie zachowania, z poszanowaniem prawa autorskiego.
-
u dyżurującego bibliotekarza można złożyć zamówienie na odpłatne wykonanie usług reprograficznych świadczonych przez Pracownię Reprograficzną Biblioteki przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12. Opłaty zgodnie z aktualnym cennikiem.
-
-
Dla użytkowników w Czytelni dostępne są:
-
stanowiska komputerowe z dostępem do katalogów Biblioteki, m.in.: komputerowego i katalogów zdigitalizowanych,
-
dostęp do odpłatnej usługi kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 r.,
-
dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi (login oraz hasło dostępne są u dyżurującego bibliotekarza),
-
stacjonarna lupa powiększająca tekst materiałów drukowanych (do wykorzystania bezpośrednio na stanowisku czytelniczym),
-
stanowisko przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (tj. korzystających z wózków inwalidzkich, a także niedowidzących i/lub niedosłyszących – oprogramowanie komputerowe powiększające tekst, lektor czytający tekst wyświetlany na monitorze komputera oraz zestaw słuchawek). Na życzenie udostępniana jest klawiatura Braille’a.
-
-
Korzystanie ze stanowisk komputerowych w Czytelni
-
Stanowiska komputerowe w Czytelni zostały zainstalowane w celu zapewnienia dostępu do katalogów Biblioteki, Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, eCzytelni oraz udostępniania materiałów bibliotecznych na nośnikach elektronicznych.
Uwaga: Z dostępu do niektórych licencjonowanych baz danych można korzystać tylko w Oddziale Informacji Naukowej BUWr, przy ul. F. Joliot-Curie 12.
-
-
Prolongata lub rezerwacja materiałów bibliotecznych w Czytelni
-
Materiały biblioteczne zamówione do Czytelni ze zbiorów magazynowych lub z księgozbiorów podręcznych oddziałów Biblioteki mogą być, na życzenie użytkownika – rezerwowane i prolongowane. Wydawnictwa nie wykorzystywane w ciągu trzech kolejnych dni odsyła się do magazynu lub właściwego oddziału Biblioteki.
-
Wydawnictw z księgozbioru podręcznego Czytelni rezerwować nie można. Po zakończeniu pracy w Czytelni, przed jej opuszczeniem, użytkownik jest zobowiązany oddać dyżurnemu bibliotekarzowi wszystkie udostępnione mu materiały biblioteczne w niezmienionym stanie. Po dokonaniu rozliczenia bibliotekarz zwraca użytkownikowi kartę biblioteczną/legitymację studencką lub inny dokument tożsamości.
-