Przejdź do treści

Wejście do katalogu


Katalog ten powstał na początku 20 w. Opisy do niego przygotował Willi Göber na podstawie opracowań Ottona Günthera, Josepha Klappera i Karla Rothera. Tzw. katalog Göbera liczy 26 tomów i zawiera prawie 3 tys. opisów rękopisów uporządkowanych wg działów (I, II, III, IV) i formatów (F-folio, Q-quarto, O-octawo, D-duodecimo) od sygnatury I F 226 począwszy.

Językiem katalogu jest niemiecki. Opisy są rękopiśmienne, czasami w maszynopisie. Używane są w nich 2 kolory: czerwony - są to cytaty tekstu z rękopisów oraz czarny - są nim pisane pozostałe informacje. Dla ułatwienia w opisach zastosowano podkreślenia. Jedną kreską zaznaczony jest tytuł dzieła, natomiast wężykiem jego autor. W opisach maszynopisowych autora zaznaczono podwójną kreską.

Na opisy rękopisów, oprócz informacji o ich zawartości tekstowej (włącznie z incipitami i eksplicitami) składają się także wiadomości o materiale z którego są one wykonane, formacie, liczbie kart, datacji oraz ogólne o oprawie, zdobieniach, stanie zachowania, a także przytaczana jest proweniencja i literatura dotycząca opisywanych manuscryptów. Duża, czerwona litera Z umieszczona obok sygnatury rękopisu oznacza, iż zachował się on w zbiorach BU do chwili obecnej. Jej brak oznacza, iż rękopis zaginął prawdopodobnie podczas II wojny światowej. Mankamentem tego katalogu jest brak indeksów.