Przejdź do treści

Katalog rękopisów dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu tzw. katalog Göbera

Wejście do katalogu


Katalog ten powstał na początku 20 w. Opisy do niego przygotował Willi Göber na podstawie opracowań Ottona Günthera, Josepha Klappera i Karla Rothera. Tzw. katalog Göbera liczy 26 tomów i zawiera prawie 3 tys. opisów rękopisów uporządkowanych wg działów (I, II, III, IV) i formatów (F-folio, Q-quarto, O-octawo, D-duodecimo) od sygnatury I F 226 począwszy.

Językiem katalogu jest niemiecki. Opisy są rękopiśmienne, czasami w maszynopisie. Używane są w nich 2 kolory: czerwony - są to cytaty tekstu z rękopisów oraz czarny - są nim pisane pozostałe informacje. Dla ułatwienia w opisach zastosowano podkreślenia. Jedną kreską zaznaczony jest tytuł dzieła, natomiast wężykiem jego autor. W opisach maszynopisowych autora zaznaczono podwójną kreską.

Na opisy rękopisów, oprócz informacji o ich zawartości tekstowej (włącznie z incipitami i eksplicitami) składają się także wiadomości o materiale z którego są one wykonane, formacie, liczbie kart, datacji oraz ogólne o oprawie, zdobieniach, stanie zachowania, a także przytaczana jest proweniencja i literatura dotycząca opisywanych manuscryptów. Duża, czerwona litera Z umieszczona obok sygnatury rękopisu oznacza, iż zachował się on w zbiorach BU do chwili obecnej. Jej brak oznacza, iż rękopis zaginął prawdopodobnie podczas II wojny światowej. Mankamentem tego katalogu jest brak indeksów.